Bütün Evraklar Gerekli mi?


Tabii ki değil, birden fazla burs veren kuruma müracaat etmek ile, Burs kazanma şansınızı arttırmış oluyorsunuz.Bazı kurumlar sonradan evrak isteyebildiği gibi, bazıları da sizi belgeleriniz üzerinden değerlendirip karar veriyorlar. Riske girmemek için elinizdeki bütün belgeleri yüklemenizi tavsiye ediyoruz.Madalya, kupa gibi sizi öne çıkaracak başarılarınız var ise bunların fotoğraflarını da yükleyin. Unutmayın burs bulmak bir yarış.

Hangi Evrakları Nereden Bulurum?


Burs başvurusu sırasında istenen evraklarla ilgili e-devletten alınan belgeler bir çok kurum tarafından kabul edilir. Ancak gerekli görüldüğü durumlarda evrakların resmi kurumlardan orijinalinin temin edilmesini bazı burs veren kuruluşlar isteyebilir. PTT'den almış olduğunuz e-devlet şifresi ile birlikte T.C. kimlik numaranızı girerek https://www.turkiye.gov.tr adresinden şunları alabilirsiniz.

-Sabıka Kaydı -Bazı Üniversitelerin Transkriptleri -Adres Bilgileri (ikametgah)

-Nüfus kayıt örneği -Öğrenci Durum belgesi sorgulama -Emeklilik Belgeleri

-İşsizlik belgesi -Çalışan ebeveyinlerin hizmet dökümü -Kredi ve Burslar Kurumu

#Bunlara benzer birçok belgeyi bulabilirsiniz.

Anne ve Babamın Çalışıp Çalışmadığı İspatlar Belgeyi Nereden Temin Ederim?

Aile bireylerinden çalışan kişileri bir kurumda çalışıyorlarsa çalıştıkları kurumdan alacakları maaş gösterir belge (Bordro) ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer bir kurumda sigortalı olarak çalışmıyorsa çalışmadığını ispatlamak için anne/baba e devlet şifresi ile giriş yaparak SGK Hizmet Dökümü bölümünden alacağınız belge geçerli olacaktır.

Ortaöğrenim mezuniyet belgemi kayıt esnasında okula verdim. Diploma notumu hatırlamıyorum. Bu bilgiye dair belgeyi nereden bulacağım?

Mezuniyet dereceniz ile ilgili bilgiye e-devlet kapısından e-Hizmetler bölümden Milli Eğitim Bakanlığının altında yer alan Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama bölümünden ve ÖSYM sayfasından alınan LYS sonuç belgesi olmak üzere 2 ayrı kanaldan bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Evimiz kira ama ev sahibimizle sözlü anlaşmamız

olduğundan bir kira kontratı yapmadık. Kiramızı bankadan ödüyoruz

.


Kira kontratı yerine banka dekontu yeterli olur mu?


Evet, dekont açıklamasında kira yazılı ise banka dekontu veya banka hesap hareket dökümünde ilgili alanın işaretli olarak çıktı belgesinin gönderilmesi yeterlidir.

Evimiz kira ama bulunduğumuz yerde kira kontratı yapılmıyor sözlü anlaşma yapılıyor. Kiramızı da elden ödüyoruz, bu durumu size nasıl bir belge ile kanıtlamalıyım?

Bu tür durumlarla karşılaşmaktayız. Bunun için yine e-devlet kapısından e-hizmetler bölümünde yer alan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü sayfasından bilgiye ulaşabilirsin. Anne ve babanın TC numaraları ve bilgisine ulaşılmak istenen kişinin e-devlet şifreleriyle giriş yaparak ilgili sayfanın çıktısını alabilirsiniz.Böylece kendilerine ait evleri olmadığı gözükecektir.