Bağışçılarınız ile doğru ve samimi ilişkiler kurun;

Size bağışta bulunan kurum ve kişiler eğitim hayatınızı kolaylaştırmak, Gençlerimizin eğitim olanaklarından daha fazla yararlanması için bunu karşılık beklemeden yapmaktadırlar.Şunu unutmamak gerekir ki, bu yardımsever insanlar ( bağışçılar) sizi evlat edinmediler. Sadece size destek verdiler. Onlar ile kuracağınız iyi ilişkiler, eğitim hayatınızın devam eden dönemlerde de sizi desteklemelerini sağlayacaktır.

BURS'UN DEVAMI İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ ?

BİLGİLENDİRME (Zaman zaman e-mail veya SMS atabilirsiniz.) 

   1.Dönem aralarında , aldığınız notlardan bahsedebilir, bu bağışın sizin hayatınızda nasıl değişikler yaptığını kendi kelimeleriniz ile ifade edebilirsiniz.

   2.Bayramlar ve Yılbaşında tebrik mesajı veya maili atabilirsiniz.

   3.Hayatınızdaki önemli bulduğunuz olumlu gelişmeleri paylaşabilir ve bunda bağışçının katkısını anlatabilirsiniz.TEŞEKKÜR 

  1. Üç ayda bir , yaşadıklarınız ile ilgili (daima olumlu ) şeylerden bahsedip teşekkür edebilirsiniz.

  2. Bursu muntazam aldığınız için ekonomik plan yapabildiğinizden bahsedebilirsiniz.

  3.Gelecek planlarınızdan ve hedeflerinizden bahsedebilir,bağışçının katkısı sayesinde bunları hayal edebildiğinizi yazabilirsiniz.NELER DİKKAT ETMELİSİNİZ ?

1.Gün aşırı mail atıp bağışçıları sıkmaktan kaçınmalısınız. Sizlere ayıracak fazla zamanları olmaya bilir.

2.İlişkilerinizde birinci tekil şahıs (sen) diye değil daima (siz) diye hitap etmelisiniz.

3.Onlardan asla, verdiklerinin dışında bir talepte bulunmamalısınız. Bursun yetmediğinden şikayet etmemelisiniz.

4.Doğru iletişim araçlarını seçmelisiniz, e-mailline zor bakan bir yaşlı bağışçı için belki de SMS veya Telefon ile aramayı seçmelisiniz.

5.Hal hatır sormayı, ve onlar için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını sormalısınız. İlgilenmeniz hoşlarına gidecektir.

6.Konuşmayı seven bağışçıları sonuna kadar dinlemelisiniz. Sözlerini kesmemeye ,ve tartışmaya girmemeye özen göstermelisiniz.

7.Dini ve politik temalara girmekten kaçınmalısınız. Ne bağışçı sizin gibi düşünmek, nede siz bağışçı gibi düşünüp davranmak zorundasınız.

8.Bağışçının özel hayatına ait sizi ilgilendirmeyen sorulardan kaçının.(Bu doğum gününü öğrenip tebrik kutlamayın demek değil.)

9.Kendinizi ASLA acındırmaya kalkmayın, deneyimlerimiz bağışçıların bu tip davranışlara olumsuz tepki vererek bir sonraki yıl bursu kestiği yöndedir.

10.Kurum aracılığı ile bir bağışçıdan burs alıyorsanız. Gelecek yıl da beni seçip burs verecek misiniz? sorusunu bırakın kurum sorsun siz sormayın.